Forum FORUM DYSKUSYJNE FANATYKÓW BIAŁEJ GWIAZDY Strona Główna FORUM DYSKUSYJNE FANATYKÓW BIAŁEJ GWIAZDY
WISŁA FC KĘTY
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Idee Romana Dmowskie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM DYSKUSYJNE FANATYKÓW BIAŁEJ GWIAZDY Strona Główna -> HYDE PARK
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Czy komuniści i żydy powinni rządzić w Polsce?
tak
0%
 0%  [ 0 ]
nie
50%
 50%  [ 1 ]
absolutnie NIE, pod żadnym pozorem !!!
50%
 50%  [ 1 ]
Wszystkich Głosów : 2

Autor Wiadomość
Rusek88
ModeratorDołączył: 04 Gru 2005
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Hrabstwo Kęty

PostWysłany: Czw 14:42, 08 Gru 2005    Temat postu: Idee Romana Dmowskie

O czym pisał Roman Dmowski? Czego dotyczyły jego pisma? Na czym polegał fenomen jego koncepcji ideowo-politycznych? Odpowiedź na te pytania poniżej.
Roman Dmowski (1864-1939), określany mianem jednego z najwybitniejszych polskich polityków, był autorem ideologii ruchu narodowego. Koncepcje jego autorstwa często szły pod prąd wobec idei panujących na przełomie XIX i XX w.
Konieczność poświęceń
W swoim piśmiennictwie Dmowski poświęcił wiele miejsca zagadnieniu patriotyzmu. Ubolewał nad ograniczonością w jego pojmowaniu. W dawnej Polsce, dowodził w licznych szkicach, na pierwszy plan wysuwało się nieograniczone przywiązanie do swobód i przywilejów. Patriotyzm zwyrodniał bazując na rzekomej wyższości duchowej Polaków. Jego porozbiorową formę uznał raczej za negację obcego panowania, aniżeli pozytywne przywiązanie do własnego narodu i kraju.
W broszurze Nasz patriotyzm Dmowski zajął stanowisko wszechpolskie i ogólnonarodowe, w przeciwieństwie do myślenia dzielnicowego i klasowego. Nowy patriotyzm pragnął budować na przesłankach realnych stanowiących przezwyciężenie naiwnej egzaltacji o proweniencji szlacheckiej. Koncepcja nowoczesnego patriotyzmu Dmowskiego nie dawała pola do czczych deklamacji; wymagała gotowości do wielkich ofiar i poświęceń nie w słowach, lecz w czynach. Nadmierna "krzykliwość" patriotyzmu obniża go moralnie, okrutnie spłyca oraz czyni go bardziej pospolitym i "mniej świętym". Prowadzi to do zmniejszenia zdolności ponoszenia wysiłków i poświęceń na rzecz dobra wspólnoty narodowej - stwierdził na łamach "Przeglądu Narodowego" w 1919 r.
Bierność to rozkład
(...) Postęp społeczeństwa polega na ciągłych wysiłkach i osiąganych przez nie zmianach, a postęp ludzkości tworzy się przez ciągłe współubieganie się między narodami, przez ciągłą walkę, w której tylko broń się doskonali. Walka jest podstawą życia, jak mówili starożytni. Narody, które przestają walczyć, wyrodnieją moralnie i rozkładają się. I dalej: (...) naród, który nie podąża za innymi w cywilizacji, który nie stara się ich wyprzedzić, nie zestarzeje się i nie zginie ze starości, ale za to przez inne zostanie pożarty. W tych słowach, zaczerpniętych z Myśli nowoczesnego Polaka, widzimy głębokie przeświadczenie o potrzebie prowadzenia walki. Dmowski uczynił zeń jeden ze sztandarowych motywów swojej konceptualizacji.
Dmowskiego uznaje się za rzecznika współzawodnictwa między narodami. Krytykował credo popularne w pewnych sferach mówiące o "nie drażnieniu wrogów". Współzawodnictwo definiował jako umiejętność utrzymania samoistnego bytu politycznego i kulturalnego przez dany naród w walce z innymi. Uważał, że brak walki decyduje o petryfikacji czynnika ludzkiego, a chęć zaprzestania pracy narodowej oznacza regres.
Walkę narodową prowadzono nie tylko wobec państw zaborczych - przypomina prof. Tomasz Wituch w przedmowie do jednej z książek Dmowskiego. W przyszłości decydujące starcie przynieść miała walka wewnątrz samego narodu polskiego: o uświadomienie narodowe szerokich mas plebejskich (głównie chłopów), o przeciwdziałanie ugodzie konserwatystów oraz o przeciwstawienie się dezintegracji narodu za pomocą ideologii i praktyki ruchu socjalistycznego.
W Królestwie Polacy mieli do wyboru dwie drogi: albo ulec biernie poczynaniom caratu (przygotowując tym samym glebę pod spodziewany podbój ze strony Prus w niedalekiej przyszłości), albo walczyć z rządem, chociaż miałoby to trwać bardzo długo. Przyszłość należy tylko do tych, którzy umieją o swe prawo walczyć - stwierdził w pracy Niemcy, Rosja i kwestia polska. Walka nie była dlań celem samym w sobie stanowiąc etap ku osiągnięciu wyższych celów. Podkreślał, że dokonując jakichkolwiek aktów czynu trzeba spoglądać na ich konsekwencje.
Odrzucał megalomanię
Megalomania narodowa była Dmowskiemu zdecydowanie obca. Miał wstręt do osób oskarżających zaborców o wszystkie nieszczęścia. Przyznawał, że Niemcy i Moskale, byli mu obojętni. Ich czyny interesowały go o tyle, o ile były związane z losem narodu polskiego. Jego teza, bodaj jedna z pierwszoplanowych, zdaje się być niezauważana przez osoby oskarżające go o ślepe gloryfikowanie własnej nacji. Dla mnie miarą jest pożytek polskości - pisał ówcześnie w "Przeglądzie Wszechpolskim".
Dmowski wielokrotnie krytykował Polaków za ogrom wad, które stały na przeszkodzie w rozwoju narodowym. Wytykał Polakom bierność i lenistwo, słabe ucywilizowanie i złe wychowanie, brak samoistności w polityce oraz niezdolność do samodzielnej dbałości o siebie i swoich bliskich. Młode pokolenie nie potrafi się kształcić, zaś ich rodzice nie są w stanie odpowiednio wyedukować własnych pociech - pisał z goryczą. Z kolei szlachta miała żyć niczym rośliny cieplarniane poddając się w coraz większym stopniu ludności żydowskiej opanowującej finanse i handel. Polacy ciągną się w ogonie "narodów zachodnich" później dochodząc do pojęć, do których one doszły, a zarazem późno pozbywając się pojęć już "przeżytych" - odnotował w broszurze Kwestia robotnicza wczoraj i dziś. Krytykował polską skłonność do mesjanizmu zafałszowującą zdroworozsądkowe myślenie. Stał na stanowisku, że do ekspansji politycznej, terytorialnej i kulturalnej zdolne są jedynie narody silne duchowo i materialnie. I uczynił niemało, aby tę siłę w Polakach wytworzyć.
Endecy stali na stanowisku, iż należy brać przykład ze wszystkich, którzy górują nad Polakami. Dmowski apelował o zrozumienie położenia Anglii w polityce zewnętrznej Polski, a także motywów i celów polityki angielskiej. W przeciwnym razie nie może być mowy o polityce wielkopaństwowej - konstatował w pracy Anglia powojenna i jej polityka. Z aprobatą wyrażał się o systemie dwupartyjnym panującym w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Kolosalne wrażenie wywarła nań podróż do Japonii. Japończyków uznał za przykład narodu, który posiadł najwyższy stopień zespolenia narodowego. Obserwacje i przeżycia barwnie opisał w cyklu artykułów opublikowanych na łamach "Słowa Polskiego" w 1904 r.
Kościół wspomógł Polaków
Dmowski doceniał znaczenie mocarstw zaborczych. Wskazywał na Niemcy jako głównego wroga Polski i polskości głównie ze względu na wyższość cywilizacyjną. Konsekwencji niemieckiej polityki germanizacyjnej nie zawężał do osłabiania żywiołu polskiego w Poznańskiem oraz na Śląsku i Pomorzu. Dzięki niecnym zakusom Berlina wyzwolono kontrreakcję biernych do tej pory Polaków - stwierdzał z satysfakcją. Dmowski ostrzegał przed asymilacją szerokich mas ludności żydowskiej wziąwszy pod uwagę m.in. ich przewagę nad Polakami w niejednej dziedzinie. Jego zdaniem niepodobna przyswoić tak wielką liczbę Żydów posiadających mocno skrystalizowaną przez wieki indywidualność. Jak się wiec mają do tego zarzuty o deprecjonowanie wartości ludności żydowskiej przez Dmowskiego i jego obóz?
Dmowski podkreślał rolę Kościoła rzymskokatolickiego tak w wymiarze indywidualnym, jak i ogólnospołecznym. Daleki był od narzucania religii komukolwiek. Jednocześnie sprzeciwiał się rugowaniu katolicyzmu przez zaborców. Religia jest z jednej strony osobistym wyznaniem wiary jednostki, z drugiej zaś wyznaniem społeczeństwa i jako taka potężnym składnikiem duchowego życia narodu. Religia jako osobiste wyznanie wiary jest i musi być rzeczą prywatną (...). Religia wszakże jako wyznanie narodowe jest rzeczą publiczną i jako taka musi być otoczona zorganizowana opieka społeczeństwa (...) - pisał na łamach "Przeglądu Wszechpolskiego" w 1903 r. W religii upatrywał ważny element różnorodnie spajający Polaków, również moralnie. Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze, stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwanie narodu od religii i Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu. Wskazuje się, że broszura Kościół, Naród i Państwo, z której pochodzą przytoczone słowa, była początkiem powrotu znacznej części polskiej młodzieży na łono Kościoła katolickiego.
Bezideowość szkodzi
Zasługą Dmowskiego było nie tylko stworzenie oryginalnej idei, ale również pozyskanie dla niej szerokich rzesz społeczeństwa. Był autorem koncepcji dającej szerokie pole do działania wielu osobom i środowiskom. W działalność ruchu narodowego zaangażowały się przecież tysiące osób. Wśród endeków panował konsensus, co do konieczności wskazania ogólnonarodowego celu mogącego wzmocnić solidarność wśród członków narodu. Pod zaborami celem było odzyskanie niepodległości. Po zakończeniu wojny stała się nim budowa silnej Rzeczypospolitej.
Dmowski ganił bierność czując jednocześnie głęboką awersję do bezideowości. W 1927 r. na Zjeździe Dzielnicy Warszawskiej Obozu Wielkiej Polski powiedział: Bezideowość jest główną przyczyną tego, że dziś widzimy tak powszechną żądzę użycia, takie brutalne i zarazem takie nieestetyczne jego formy w życiu publicznym, w polityce stwierdzamy tak często, jako jedyny motyw działania, ambicję osobistą, żądzę władzy, a raczej nie tyle władzy, ile zaszczytów, chęć wywyższenia się, wreszcie szukania ordynarnego zysku materialnego, wchodzącego nawet w konflikt z prawem. Bez wątpienia te i wiele innych jego słów nie straciło na aktualności do dzisiaj.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Czy komuniści i żydy powinni rządzić w Polsce?
tak
0%
 0%  [ 0 ]
nie
50%
 50%  [ 1 ]
absolutnie NIE, pod żadnym pozorem !!!
50%
 50%  [ 1 ]
Wszystkich Głosów : 2

Autor Wiadomość
wodnik_szuwarek
Dołączył: 25 Gru 2005
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: DOLINA KARPIA

PostWysłany: Nie 11:14, 25 Gru 2005    Temat postu:

Bez wątpienia te i wiele innych jego słów nie straciło na aktualności do dzisiaj.

Tak, ale nie można siać antysemityzmu czy propagować niemalże nazizmu jak różne odłamy prawicowe. Nie tędy droga ludzie. To niszczy ruch prawicowy. Jak działać? POkazuje to PIS i bracia KACZYŃSCY. Nie podoba się Wam Żyd poseł, radny, to nie głosujesz i ok. Po drugie wiele z tych poglądów odnosi się do czasów sprzed 1918 roku. Inny świat był wtedy. Po II wojnie też wiele się zmieniło. Powstał Izrael. Ciekawe jak Dmowski oceniał tę nieuchronność, na pewno widział wzmożone osadnictwo tam po I wojnie.

Czy zawsze wszelkim klęskom Polski sa winni Żydzi i cykliści? Czy warto budować skrajne ruchy w stylu MW i inne, gdzie indywidualność się tępi, gdzie liczy się wierność ideałom, WODZOM? To zatraca wolność jednostki, niszczy demokrację. Myślcie samodzielnie, nie podręcznikami, sloganami partyjnymi. Człowieka można zaprogramować, dużo się słyszy o tym. Szkolenia korporacyjne, sekty i właśnie ruchu z jednej strony prawicowe z drugiej wyznawcy Gazety Wyborczej.

Normalni ludzie nie wierzą ani jednej, ani drugiej stronie całkiem. Staramy się znaleźć prawdę w tym szalonym świecie. Gdzie ona jest??? Głosowałem na Kaczyńskiego I PIS więc mnie nie oskarzajcie o Bóg wiec co Smile Dmowskiego poczytam, bo ciekawi mnie na ile jestem z nim zgodny, na ile nie. Jeżeli będziecie wyznawać teorie spiskowe, to życie stanie się nieznośne. Lepiej zorganizować się, założyć stowarzyszenie i działać na rzecz małych lokalnych ojczyzn, zamiast z kijami ganiać kibiców Cracovi Smile U mnie tworzę forum polityczne, zapraszam, ale bez skrajnego antysemityzmu, nie mogę narażać się na sprawy sądowe itd nieprzyjemności. Moje forum ma działać aż do końca świata. Nie lubię Michnika, ale nie muszę na niego kląć, prawda? Nie wierzę facetowi i tyle.

Czy wierzę w idee Dmowskiego? W niektóre z tego co wyżej wyczytałem TAK. Analizy wad Polaków, przyczyn upadku są trafne. Obecnie Polacy zaczęli gonić za forsą i patriotyzm UPADA. Teraz potrzebny jest LOKALNY PATRIOTYZM. Wzmacniajcie swoje gminy, kluby sportowe, szkoły, organizacje, rozwijajmy się. Pomagajmy innym. Konkrety. Za dużo gadamy Smile Ja też... hehehe ale od pomysłów się zaczyna, prawda? U mnie w forum jest masa pomysłów na lepszy powiat oświęcimski, na gminę Kęty też znajdziemy sposób - poszukajmy razem Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Czy komuniści i żydy powinni rządzić w Polsce?
tak
0%
 0%  [ 0 ]
nie
50%
 50%  [ 1 ]
absolutnie NIE, pod żadnym pozorem !!!
50%
 50%  [ 1 ]
Wszystkich Głosów : 2

Autor Wiadomość
Abad1
Dołączył: 01 Kwi 2007
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:48, 01 Kwi 2007    Temat postu:

Lindsay Lohan Doing A Hung Guy!
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Czy komuniści i żydy powinni rządzić w Polsce?
tak
0%
 0%  [ 0 ]
nie
50%
 50%  [ 1 ]
absolutnie NIE, pod żadnym pozorem !!!
50%
 50%  [ 1 ]
Wszystkich Głosów : 2

Autor Wiadomość
Abad1
Dołączył: 01 Kwi 2007
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:49, 01 Kwi 2007    Temat postu:

Christina Ricci Undressing!
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM DYSKUSYJNE FANATYKÓW BIAŁEJ GWIAZDY Strona Główna -> HYDE PARK Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin